sobota 21. června 2014

Recenze: První stříbrná kniha snů

První stříbrná kniha snů (Silber, #1)
Autor: Kerstin Gier
Originální název: Silber
Žánr: YA, fantasy
Anotace: Tajuplné dveře s klikou ve tvaru ještěrky, mluvící sochy a zdivočelá chůva se sekerou… sny Liv Silberové jsou poslední dobou docela strašidelné. Obzvlášť jeden ji neustále pronásleduje. V tomhle snu je v noci na hřbitově a pozoruje čtyři kluky během jakéhosi podivného magického rituálu. Ti kluci jsou jí ale povědomí a není to náhoda, skutečně existují, chodí totiž s Liv do školy a vlastně jsou docela fajn. A někteří teda obzvlášť ;)

Opravdu strašidelné – ještě strašidelnější než jakýkoli hřbitov v noci – je to, že tihle kluci o ní vědí věci, které by ve dne nikdy nahlas neřekla, leda ve snu. Jak je tohle možné? Je to pořádně zamotaná hádanka, ale hádankám nemohla Liv nikdy odolat…

Nakladatel: CooBoo
Vydání u nás: 19. 5. 2014
Vydání v originále: 8. 3. 2013
Hodnocení: 4.19  při 1 907 hodnoceních (goodreads)

Můj názor:
dream catcherTahle německá autorka se u nás dostala do povědomí hlavně díky sérii Drahokamy, která vyšla taktéž u CooBoo. Na internetu najdete spíš ty lepší ohlasy, a proto není divu, že její další kniha byla velice očekávaná.

Liv se svou sestrou Miou a matkou procestovaly půlku světa, až se dostaly do Anglie. Nicméně jejich vysněný venkovský domeček nevyšel podle plánů a najednou se ty dvě ocitly uprostřed plánů jejich matky na nový spořádaný život s jejím novým partnerem - a jeho dvěma dětmi. 

Kromě Ernesta ale Liv trápí i něco jiného. Poslední dobou má stále živější sny, ve kterých potkává lidi ze školy. Bez toho, aniž by předtím znala jejich jména nebo smích. A protože Liv miluje hádanky a tajemství, rozhodne se přijít na kloub tomu, co mají její sny znamenat. Ale to ještě netušila, že ti čtyři úžasní a dokonalí kluci ze školy mají co do činění s temnými silami, se kterými není radno si zahrávat...

Jza | via TumblrOd této autorky jsem četla pouze Rudou jako rubín, ale i díky jsem trochu věděla, co od knihy čekat. Gierová má zvláštní styl vyprávění. Nikoho netrápí dlouhými popisy, ale na druhou stranu nám z prostředí vůbec nic neuniká. Její hrdinové nejsou nijak hloupí a prostě se to dá číst jedna báseň. A jiné to nebylo ani v případě První stříbrné knihy snů. 

Šla jsem do toho naprosto naslepo, ani trochu jsem netušila, o čem kniha má být a vlastně se mi do toho ani nechtělo. Nicméně tomu přispěl fakt, že se jedná o recenzní ebook, a tak jsem tomu šanci dát v podstatě musela. A nelituji toho. Mít víc času, naprosto bez problému to přečtu za jeden dva dny. 

Hlavní postavou je Liv a strašně mi padla do oka. Být v její hlavě byla zábava a její věk z ní naprosto sálal. Víte, jak to myslím. Spousta autorů má problém s tím, že postavy buď postarší, anebo z nich udělá nemyslící roboty. Ale Liv taková nebyla. Byla zvědavá, praštěná, zábavná, cloumaly z ní hormony... Prostě normální patnáctiletá holka, co se ocitla někde v novém prostředí. 

UntitledS mužskou stránkou věci to asi bylo lehce bohatší, než je zvykem a místy lehce přehnané. Pohybovali se tam rovnou čtyři úžasní-dokonalí-neodolatelní-a-podobně kluci, nicméně alespoň většina knihy nebyla o tom, jak nad nimi Liv slintá nebo ještě hůř, rozhoduje se, jakého si vybrat. Můj největší problém ale byl v tom, že se mi neskutečně pletli a já nijak nespatřovala tu jejich úžasnost. 

Je trochu dost vidět, že kniha je úvodním dílem série. Velkou část knihy se chodilo okolo horké kaše, a tak čtenář nemá moc představu, co z toho nakonec vyleze. Na druhou stranu to nenudí a vás to napíná, abyste četli dál - a to hlavně když nevíte, o čem kniha vlastně je. 

Nápad je originální a dobře zpracovaný. V podstatě všechno je vysvětlené, akorát mi to trochu zkazila Jungova teorie snů. A za celou knihu jsem nepochopila význam občasných článků z bulvárního blogu Třesky Plesky. Nicméně je to asi kvůli autorčině lásce k hádankám.

Tuhle knihu doporučuju. Je to skvělá YA oddechovka, u které se rozhodně nudit nebudete. Nedávám jí ale plný počet hvězdiček, protože očekávám, že pokračování bude lepší, a také tam bylo pár věcí, co mi tak úplně nesedělo. 
Za recenzní ebook velice děkuji nakladatelství CooBoo!

14 komentářů:

 1. Tak to sa na ňu ešte viac teším :)

  OdpovědětVymazat
 2. já se na tu knížku hrozně těším! :) ale až se k ní dostanu, to bude zase doba.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že to bude brzy a že se ti bude líbit. :)

   Vymazat
 3. taky bych si ji rada precetla, snad se dockam :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Pekná recenzia, kniha ma už čaká na poličke a teším sa na ňu.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, jsem zvědavá, co na ni řekneš. :)

   Vymazat
 5. Původně jsem knihu vůbec číst nechtěla..ale tvá recenze mě rozvyklala..a jakmile se najde chvilka, tak se do ní pustím..:) Mimochodem, ta recenze je opravdu super..:)

  OdpovědětVymazat
 6. Knížka je suprová! Myslím, že na na místě Livvy bych se rozhodovala mezi Henrym a Gaysonem, ale jelikož je Grayson zadaný je to ulehčení celé situace... I když na počátku knihy i po celou dobu k ní choval jisté city, namyslíš? :)
  Kdo je milejší tobě Henry či Grayson? zneklidnila mě autorka větou na konci asice: Bude Livvy pořád s Henrym? = jestli ne asi umřu...bylo by mi ho hrozně líto!
  Nevíš náhodou zhruba měsíc pokračování?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdy má vyjít pokračování netuším, ale myslím, že už se překládá. :)

   Vymazat